xbox-zone

Strefa dla graczy
Odpowiednio zaplanowana opieka nad osobami starszymi jest ważna
klaser55

Kiedy myślimy o opiece nad drugim człowiekiem, to zazwyczaj myślimy o małych dzieciach, które nie są w stanie zająć się same sobą. Jednak musimy przy tym wszystkim pamiętać, że nie tylko one są bezbronne, bo niejednokrotnie takiej pomocy potrzebują również osoby starsze. Oczywiście wygląda ona wówczas inaczej niż pomoc małym dzieciom, ale to nie oznacza, że nie jest ona ważna i że nie powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba się tutaj zastanowić, jak powinna wyglądać taka opieka nad osobami starszymi i co trzeba im zapewnić.

Wiele zależy od samej osoby starszej

Warto przede wszystkim do takiej opieki nad osobami starszymi podchodzić indywidualnie.

To oznacza, że musimy najpierw zastanowić się nad tym, jakie schorzenia ma nasz podopieczny i co powinniśmy zrobić, aby to jego funkcjonowanie było jak najlepsze. Jeśli jest to osoba, która samodzielnie się porusza, ale potrzebuje pomocy w zakupach i trochę towarzystwa, to wiadomo, że opieka nad taką osobą starszą będzie wyglądała inaczej, niż nad osobą, która nie ma możliwości samodzielnego poruszania się i przez cały czas musi leżeć w łóżku. W pierwszym przypadku nasza opieka będzie się ograniczała do pomocy w sprzątaniu, przy zakupach, przy załatwianiu spraw urzędowych, ale jednocześnie nie będziemy musieli się nią zajmować przez cały czas. W drugim taka opieka nad osobą starszą będzie wymagała znacznie większego zaangażowania. Nie dość, że będziemy musieli zrobić to samo, co w przypadku pierwszej osoby, to jeszcze będziemy musieli pomóc w jedzeniu czy higienie osobistej, a co więcej, tego typu opieka zazwyczaj odbywa się przez całą dobą i nie ma możliwości, aby taka osoba starsza została sama przez większość dnia.

Wszystko musimy wziąć pod uwagę

Zanim zobowiążemy się sprawować opiekę nad osobą starszą, musimy wszystko dokładnie przeanalizować i starać się wziąć pod uwagę każdą sytuację, jaka może wystąpić. Przede wszystkim musimy się zastanowić czy taką opiekę będziemy sprawować samodzielnie, czy może będziemy mieli kogoś, kto co jakiś czas będzie nas zastępował na kilka dni, albo chociaż godzin. Warto się także dowiedzieć, czy w razie czego możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanej pielęgniarki, zwłaszcza jeśli jednym z naszych obowiązków będzie konieczność wykonywania zastrzyków, a nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. W przypadku opieki nad osobą starszą, która fizycznie jest samodzielna, a potrzebuje naszej pomocy przy innych kwestiach takich jak zakupy czy przypilnowanie, aby nie zrobiła sobie krzywdy, będzie nam łatwiej. Z jednej strony będziemy sprawować taką opiekę, z drugiej będziemy mogli się zajmować też swoimi sprawami.

W przypadku osoby leżącej, będziemy musieli mieć pewność, że w razie konieczności będziemy mieli wsparcie, albo chociaż na początku znajdzie się ktoś, kto pomoże nam przy myciu czy karmieniu, dopóki nie zyskamy odpowiedniej wprawy. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, porównać wszystkie rozwiązania jakie możemy zastosować, a także sprawdzić jakiej pomocy będzie potrzebowała osoba, którą mamy się zająć.

stuły kapłańskie http://ornaty.pl/pol_m_Szaty-Liturgiczne_Stuly-229.html stuła www.hedinmortensen.com