xbox-zone

Strefa dla graczy
Na co można liczyć przy opiece nad osobami starszymi?

Kiedy rodzina podejmuje decyzję, że samodzielnie będzie zajmowała się osobą starszą, to często wydaje się jej, że jest pozostawiona sama sobie, że już nic nie może zrobić. Warto jednak wiedzieć, że tacy ludzie często mogą liczyć na pomoc obcych osób, które ich na chwilę zastąpią, które im pomogą, ale także mogą liczyć na pomoc różnych instytucji. A jeśli okaże się, że taka opieka jest znacznie trudniejsza niż początkowo się wydawało, to zawsze mogą się rozejrzeć za innym rozwiązaniem.

Jak to ma działać

Przede wszystkim, kiedy podejmujemy decyzję o opiece nad osobą starszą powinniśmy się zastanowić jak to ma funkcjonować. Czy możemy liczyć na wsparcie innych członków rodziny, którzy będą nas systematycznie w tej opiece zmieniać, czy może jesteśmy w tym wszystkim sami. Jeśli będą nas zmieniać, to warto od razu stworzyć grafik, tak aby łatwiej było nad tym wszystkim zapanować.

Jeśli zostajemy z tym sami, to warto wiedzieć, że możemy skorzystać z innych form pomocy, nie tylko tych oferowanych przez rodzinę. Możemy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej, aby została nam przydzielona pomóc. Wówczas zostanie ustalone w jakie dni i na ile godzin będzie przychodziła do nas taka osoba.

Możemy z jej pomocy skorzystać podczas mycia starszej osoby, ale możemy ten czas wykorzystać na załatwianie swoich spraw, odpoczynek, czy wyjście do kina, aby się zregenerować. Czasami w parafiach tworzą się grupy osób, które chcą pomagać przy opiece nad osobą starszą, chcą nas trochę odciążyć, więc warto się zainteresować, czy czasami u nas nie ma takiej grupy.

O tym też pamiętajmy

Jeśli nie jesteśmy w stanie rzucić pracy, aby zajmować się taką osobą starszą, to warto wiedzieć, że są specjalne ośrodki, które przejmą od nas tą opiekę w ciągu dnia.

Po prostu osoba starsza będzie miała tam przez kilka godzin zapewnione posiłki, opiekę, towarzystwo, a wieczorem i w wolne dni, będziemy się nią zajmowali samodzielnie. Takie rozwiązanie jest tym ciekawsze, że niejednokrotnie w takich ośrodkach działają rehabilitanci, a więc możemy liczyć na to, że bliska nam osoba nie tylko będzie miała zapewnioną opiekę, ale także w miarę możliwości będzie stymulowana, do jak najdłuższego, samodzielnego działania. Koniecznie zobaczmy jakie mamy tutaj możliwości, z jakiej pomocy możemy skorzystać.

Tym bardziej, że wiele z nich jest oferowanych za darmo, albo za stosunkowo niewielkie kwoty, więc warto pomyśleć o skorzystaniu z takiego wsparcia.

http://granit.pila.pl www.101filmow.pl