xbox-zone

Strefa dla graczy
Czy warto kupować opony używane?

Co roku, a właściwie dwa razy do roku podczas zmieniania opon zimowych na letnie i odwrotnie, pojawiają się pytania o to jakie opony kupić. Jedni będą uważali, że lepiej jest zapłacić więcej i kupić nowe opony, dla innych takie myślenie będzie bezsensowne i będą oni trwali przy kupnie opon używanych, na czym można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Ale czy faktycznie zawsze warto kupować opony używane, czy taka oszczędność rzeczywiście ma sens? Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w dużej mierze to od stanu opon, będzie zależało nasze bezpieczeństwo na drodze. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę przy ich wyborze, aby mieć pewność, że naprawdę podejmujemy dobrą decyzję?

Zwróćmy uwagę na stan opony

Może się okazać, że kupując używaną oponę dobrego producenta, zrobimy lepiej niż kupując nową oponę u producenta słabego, oferującego produkty marnej jakości.

Dlatego jeśli rozważamy zakup opon używanychto przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. Przede wszystkim zanim zdecydujemy się na konkretną oponę musimy dokładnie sprawdzić jej stan. To od jakiego jest producenta, z jakiej mieszanki została wyprodukowana, ale przede wszystkim to, jak się ona prezentuje i jak głęboki jest jej bieżnik. Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przechowywane są takie opony, czy czasami nie znajdują się one na dworze, gdzie różne czynniki atmosferyczne także będą wpływały na pogorszenie ich jakości.

Tak naprawdę, jeśli opona używana jest w dobrym stanie i ma dobry bieżnik, to możemy się zdecydować na jej zakup, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona kupowana z zaufanego źródła. Takiego, które znamy i co do którego mamy pewność, że będzie nam oferowało tylko opony najlepszej jakości.

Dużo jeździmy?

Na ostateczną decyzję odnośnie tego, czy powinniśmy kupić nowe czy używane opony, powinien mieć również wpływ fakt, ile jeździmy. Jeśli podróżujemy dużo, w dodatku po różnych drogach, to może się okazać, że lepiej zrobimy, jeśli kupimy opony nowe.

Wówczas będziemy mieli pewność co do ich jakości, zwłaszcza jeśli postawimy na produkt od najlepszych producentów, ale również będziemy mieli pewność, że na takiej oponie będziemy mogli zrobić znacznie więcej kilometrów. Dodatkowo będziemy mieli nowy bieżnik, a to da nam pewność, że takie opony zachowają przyczepność w każdych warunkach, co jest tym ważniejsze im więcej podróżujemy. To dlatego, że wówczas istnieje większa szansa na to, że będziemy jeździć w naprawdę różnych warunkach, a wtedy nasze opony w każdym z nich muszą się spisywać jak najlepiej. Możemy kupić używane opony dobrej jakości i nowe, które już od samego początku tą jakość będą miały złą.

Dlatego podczas podejmowania decyzji odnośnie zakupu opon, powinniśmy sprawdzić producenta, opinie o danych oponach, a w przypadku tych używanych, również ich stan, głębokość bieżnika i sposób ich przechowywania. Im więcej będziemy na ich temat wiedzieli, tym większa będzie szansa, że uda nam się podjąć odpowiednią decyzję. Dzięki niej, będziemy mogli kupić dobre opony, zapewniające nam bezpieczeństwo, jednocześnie mając pewność, że nie zapłaciliśmy za nie więcej niż tak naprawdę było potrzeba. Dlatego na wybór odpowiednich opon warto przeznaczyć trochę więcej czasu.