xbox-zone

Strefa dla graczy
Co trzeba wiedzieć o opiece nad osobami starszymi?

Społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że pojawia się coraz więcej starszych osób, które potrzebują naszej pomocy. Wymagają one wsparcia, czasami niewielkiego, bo nie są już w stanie wykonać niektórych czynności samodzielnie, ale czasami to wsparcie jest naprawdę duże i taka starsza osoba nie jest w stanie sama funkcjonować. Dlatego też, warto się zastanowić, co powinniśmy wiedzieć o opiece nad osobami starszymi, tak abyśmy mieli pewność, że będziemy potrafili im zapewnić wszystko to, co jest niezbędne.

Wiele zależy od zakresu pomocy

Czasami taka opieka nad osobami starszymi będzie się ograniczała do zrobienia zakupów, przypilnowania pory wzięcia leków czy zjedzenia posiłków, pomocy przy utrzymaniu porządku w domu. Innym razem może być to opieka nad osobą starszą, która jest leżąca, a wówczas będziemy musieli się liczyć z koniecznością mycia takiej osoby, przewijania, karmienia.

Dlatego też, warto wiedzieć, że nie jesteśmy w tej opiece pozostawieni sami sobie. Możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych pielęgniarek, które będą się u nas pojawiały w określone dni, na określoną ilość godzin. Mogą one przychodzić, aby nam pomóc w myciu i przewijaniu takiej osoby, a mogą przychodzić, abyśmy my mogli wyjść załatwić jakieś nasze sprawy czy zwyczajnie odpocząć i nabrać sił do dalszej opieki nad taką starszą osobą.

Przygotowani na zmiany

Musimy starać się przygotować na zmiany, jakie z pewnością zaczną zachodzić w takiej osobie, bo choroba może wiele zmienić. Może się okazać, że ktoś agresywny stanie się spokojniejszy.

Ale i odwrotnie. Ktoś, kto do tej pory był bardzo spokojny może się okazać agresywny, a nawet jeśli nie będzie dochodziło do fizycznej przemocy, to może się okazać, że będziemy mieli do czynienia z przemocą psychiczną, czyli wyzwiskami. Na takie sytuacje musimy być przygotowani, tak aby nie brać ich do siebie, aby nie miały one na nas wpływu, choć to nie będzie łatwe. W niektórych przypadkach osoby starsze będą miały problemy z pamięcią, a więc nawet jeśli jesteśmy dla nich kimś bliskim, mogą przestać nas rozpoznawać, mogą nas też mylić z innymi członkami rodziny. Takie sytuacje nie są łatwe, ale trzeba być przygotowanym, że mogą się pojawić.

Wbrew pozorom potrafią bardzo mocno wpływać na psychikę, a to oznacza, że powinniśmy zadbać o to, aby chociaż kilka godzin w tygodniu mieć tylko dla siebie. Opieka nad osobami starszymi jest wymagająca, a to oznacza, że nie powinniśmy być na nią skazani w samotności.

www.energiajestwnas.pl